Várkonyi Andrea

…ami nem jóga, arról itt olvashatsz… (jógaterem/rólam)

Én és a jóga….

A rendszeres jóga gyakorlásom 2011-ben kezdődött Bikram jógával. A folyton csapongó gondolataim elcsitultak a lélegzetért folytatott küzdelemben, az állandó gyakorlatsor a testemnek erőt és stabilitást adott. Hálás vagyok ezekért az alapokért, a motiváló oktatóimért, és a közösségért.

Egy idő után kíváncsi lettem, mi van ezen túl, így kerestem más lehetőségeket. Sokféle órát látogattam, sok oktatónál gyakoroltam. Alapvetően reggel szeretek gyakorolni, korán kelő vagyok és ez a kedvenc napszakom. Így akadtam rá egy teremre és egy ’napindító’-nak nevezett óratípusra. Több éves jógagyakorlással a hátam mögött, alig bírtam az óráról kivánszorogni. Kezdtem hát mindent az elején, újra építettem az összes ászanámat. Ez volt a Gokul Vinyasa jógasorozat Sugár Bertalannal. Később nála végeztem az első oktatói tanfolyamot. Ő indított el az Astanga felé, amit 50 évesen kezdtem el gyakorolni. Az életkor csak annyiban fontos, hogy nagyon nehezen birkózott meg vele a testem, betegségem folytán állandó éjszakai fájdalmakat hozott. Többször feladtam. Tudom magamról, hogy nehezen koncentrálok hosszú időn át és nehezen tartok rendszert az életemben. Talán a tanárom is erre érzett rá, ezért terelt mindig a kötött sorozatú, szigorú gyakorlás felé, ami az Astanga. Minden újra kezdésnél másnál kezdtem gyakorolni, így találtam rá – a fasciális képzések által – a Mandalára és Pápa Gyöngyvérre. Nagyon sok segítséget kaptam és kapok is, hogy a gyakorlásom lágyabb legyen, tudjon igazodni a testem aktuális állapotához. Vegyesen gyakorlok a két metódus szerint, így tudok egyensúlyt tartani. A tanulást is elkezdtem az alapoktól, egyelőre a Gerincjógával, ami egy alkalmazott jógatípus. Ez egy kicsit terápiás irány is, ami szépen beleilleszkedi eddigi tanulmányaimba.

Amióta gyakorlok, a jógához való viszonyom egy hullámvasút, ahogy változtam, úgy változott. Nagyon sokszor segített át nehezebb ételhelyzeteken, betegségeken, de volt olyan is, amikor nem. Ilyenkor hátra léptem egyet, elengedtem, mást csináltam. A jóga csak nekünk, ’nyugatiaknak’ jelent elsősorban fizikai gyakorlást, de ha nyitottak vagyunk, használjuk a tradíció adta módszereket és lehetőségeket, megtaláljuk a megfelelő utat és tanárt, akkor az aktuális tudásunk és megértésünk szerint tudunk fejlődni. Így arra bíztatok mindenkit, hogy járjon nyitott szemmel, találja meg a saját útját.

A mozgásterápiában szerzett tapasztalatom, a rengeteg anatómia nemcsak a gyakorlásban segít, hanem az oktatásban is. Számomra a többszáz éves keleti tapasztat, és a tudományos kutatásokon alapuló nyugati tudás két párhuzamos egyenesként jelenik meg, amelyek a végtelenben találkoznak.

Fontosnak tartom a folyamatos tanulást és a tanárhoz kötődő gyakorlást is. Az általam választott tanár – nekem több is van – a saját tudásom mércéje. Egy koordinátarendszer, amiben elhelyezhetem magam, amiben felfogó pontok vannak, ha eltévednék, és társak, akik bíztatnak, ha elbizonytalanodnék.

Mozgással és jógával kapcsolatos tanulmányaim

1997 Sportoktató OKJ-s tanfolyam
Magyar Testnevelési Egyetem

2018 Fascia Training – level 1
Hutter Ádám fascia kutatásvezető, sporttudományi szakember; Oriuolus-Med

2018 Fascia Training – level 2 – Fascia Trainer
Hutter Ádám fascia kutatásvezető, sporttudományi szakember; Oriuolus-Med

2018 SMR-henger alaptanfolyam
Hutter Ádám fascia kutatásvezető, sporttudományi szakember; Oriuolus-Med

2020 RYS 200 Vinyasa jóga oktatóképzés
tanfolyam vezető: Sugár Bertalan jógaoktató

2020 Mobility továbbképzés
Pápa Gyöngyvér jógaoktató és mozgásterapeuta; Mandala Jógastúdiók

2022 Fascia mozgásban
Pápa Gyöngyvér jógaoktató és mozgásterapeuta; Mandala Jógastúdiók

2023 Gerincjóga oktatóképzés
tanfolyam vezető: Pápa Gyöngyvér jógaoktató és mozgásterapeuta; Mandala Jógastúdiók