Viscerális terápia

A viscera jelentése szerv, illetve zsiger, így ez a terápia, még ha furán is hangzik, a szervek manuális kezelését jelenti.

A szerveinknek az egészséges működéshez ugyanúgy van szüksége mobilitásra, mint pl. az ízületeinknek. Rájuk is ugyanúgy hat a stressz, mint pl. a vállövre. A szervek nem szeretik a tartós kompressziót, ami során szintén nem tudják kivitelezni a működésükhöz szükséges saját mozgásukat. Ilyen élménye mindenkinek van, hogy egy hosszú utazás során milyen öröm magunkat kinyújtóztatni, és milyen jó hatással lesz ez emésztésünkre. A szervek diszfunkcója nem feltétlenül jár, akár hosszú időn keresztül tünettel, illetve lehet akár mozgásszervi probléma okozója. Ennek az az oka, hogy a szerv funkcionális sejtjei – például a bélfal tápanyagfelszívást végző sejtjei – jól működnek, viszont a bél a tartós ülésből adódó kompresszió miatt nem tud annyit mozogni, amennyi a jó minőségű emésztéshez szükséges.

A viscerális terápia fogásai az oszteopátia 4 pilléréből az egyiket teszik ki. Alapkoncepciója szerint egy belső szerv akkor működhet jól, ha annak mozgásai biztosítottak

  • önmagán belül; pl. bélmozgások
  • környezetében; pl. a vese csúszkál fel-le légzésünk során a psoasokon (a horpasz izmokon)
  • ha jó az artériás vérellátás
  • ha jó a vénás és a nyirok elfolyás
  • a szerveket megfelelően mozgatják a diaphragmák (a rekeszizom és a medencefenék)
  • a szerv alapszövete megfelelően viszkózus és elasztikus
  • az agy megfelelően tud szabályozni, tehát a beidegzése megfelelő a pelvisben, az abdomenben, és a thoraxban (medencében, hasüregben, mellkasban)

A viscerális terápia fogásai a szervek működéséhez szükséges saját mozgást adja vissza úgy, hogy a szervek – és ezzel együtt az azt ellátó idegek, erek – kötőszövetes képleteit és környezetét mobilizálja. A viscerális mobilizáció jó kiegészítője a mozgásszervi problémák kezelésének, hiszen a jó mozgásszervi működésnek alapja a jó viscerális működés.

A viscerális fogások fasciális kezeléseknek minősülnek (kompressziók, trakciók, vibrációk). A viscerális terápia alapvetőleg vagus mobilizáló, így parasympathicus tónusfokozó. Megsegíti a szervek körüli nyirokelfolyást, mobilizálja az adhéziókat és lazítja a hegeket.

A kezelések szigorú anamnézis-felvételt követően zajlanak, a terapeuták alaposan képzettek az indikációk és kontrakindikációk szempontjából. Belgyógyászati kórképek esetén a kezelés előfeltétele a teljes laborvizsgálat, UH, szakorvosi diagnózis. Nem helyettesíti a gyógyszeres kezelést, hiszen csak a kötőszövetes környezet mobilitását hivatott javítani.  A terápia erőteljes hatású, gyors változásokat hoz. Átlagos terápiás találkozások száma 4-5, amíg az elérhető eredmények átlag 90%-a teljesül. A kezelések tökéletes támogatója a jóga, hiszen a pózok komplexitása révén a szervek mobilitása növelhető és megőrizhető.

A viscerális manipulációk atyja a francia Jean-Pierre Barral és a német Eric Hebgen.

A 7 modulos képzést elvégzők országos listája:

https://www.fdm.hu/terapeutak/99/visceralis-terapeuta-lista