Hegkezelés

Életünk során nehéz elkerülni, hogy valamilyen formában ne szerezzünk hegeket.

Hegesedéssel járnak a tervezett műtétek során ejtett vágások, egyéb pontszerű behatolások, balesetek során keletkezett szakadással, illetve bevérzéssel járó sérülések, oltások helyei, testékszerek hegei, sőt a tetoválások apró szúrásai is. Hegesedéssel járhat a természetes szülés, illetve a test belsejében bekövetkezett gyulladásos folyamatok.

Mivel a hegesedés során az eredeti szövetek helyett – hiszen az őssejt réteg sérül, így nem képes reprodukálni önmagát – egy rugalmatlanabb, tisztán kollagén tartalmú helyettesítő szövet képződik, így az másképpen fog viselkedni, mint a környezete. Ez az új, ’nem eredeti’ szövet az agy számára is ismeretlen lesz, így folyamatosan stabilizálgatja azt, azaz odarögzítgeti ahhoz az anatómiai képlethez, ami éppen a közelében van. Ez lehet izompólya, erek és idegek burkolata, de akár szervek fala vagy rögzülése.

Nagyon hosszútávú és nagy esetszámmal dolgozó kutatások azt mutatják, hogy 3 hegből 2 problémát fog valahol a testben okozni. Különösen igaz ez olyan hegekre, amelyek a test olyan területén vannak, amit nem nagyon mozgatunk. A legjobban veszélyeztett terület a medence területe, illetve a hasüreg. A mellkas a légzés okán, illetve a végtagok a használatuk okán kevésbé érintettek.

A hegekhez hasonló diszfunkciót okozhatnak az ún. adhéziók, azaz a kötőszövet összetapadása, kiszáradása, ezért ezt itt a hegeknél említem. Az ülő életmód, a nem elegendő folyadékbevitel miatt a más-más funkcióval bíró izmok, szervek, erek vagy idegek nem lesznek képesek egymás mellett elcsúszni, nem tudnak funkcióba kerülni, vagy éppen zavarnak ridegségük folytán zavarnak mindent, ami körülöttük van. Az adhéziók előfordulásának gyakorisága megegyezik a hegek okozta diszfunkciók előfordulásával. Az ülés következtében a legnagyobb nyomás a medenceűri szervekre hat (akár napi 8-10 órán keresztül), illetve a hasüreg területére. Természetesen adhéziók máshol is előfordulhatnak, elsősorban a sérülések utáni rögzítés, kímélés, pihentetés kapcsán.

A hegek és adhéziók szerencsére kezelhetők, akkor is, ha már sok-sok évesek. Ha bármilyen okból terapeutához fordulunk, mindig tájékoztassuk a hegeinkről, korábbi sérüléseinkről is.

A képzést elvégzők országos listája:

https://www.fdm.hu/terapeutak/100/hegkezelo-terapeuta-lista